styl loftowy

Styl loftowy pojawił się w latach 60. XX wieku w Nowym Jorku, w czasach panującego kryzysu w Stanach Zjednoczonych. Wówczas opustoszałe budynki przemysłowe (hale, magazyny) stały się miejscem do życia i pracy artystycznej bohemy. Otwarte przestrzenie wypełnione światłem słonecznym wpadającym do wnętrz przez duże okna, szybko przeobraziły się w oryginalne mieszkania. Dzisiaj styl loftowy to jeden z najmodniejszych kierunków aranżacyjnych. Czym się charakteryzuje?

Mieszkanie w stylu loft

Wnętrza loftowe to przede wszystkim wysokie sufity, otwarte przestrzenie, duże okna bez zasłon, a także widoczne przewody wentylacyjne i elementy elektryczne, hydrauliczne oraz konstrukcyjne, np. belki na suficie, rury, nieosłonięte grzejniki. Przestrzeń jest przestronna, z funkcjonalnymi meblami i ciekawymi detalami.

Styl loftowy – materiały

Lofty to połączenie betonu architektonicznego, starego drewna, metalowych dodatków i szkła. W mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym, warto wyeksponować również ścianę z cegły, która nieco ociepli wnętrze.

Wnętrza industrialne – podłogi

Jak wykończyć podłogę w loftach? Najlepszym wyborem będą drewniane deski lub płytki gresowe, które naśladują beton.

Loft – oświetlenie

Ważną rolę we wnętrzach urządzonych w loftowym stylu odgrywa oświetlenie. Zdecyduj się zatem na wiszące lampy w prostych obudowach bądź żarówki Edison.

Mieszkanie w stylu loftowym – kolory

Kolorystyka mieszkań utrzymanych w stylu industrialnym jest stonowana. Przeważa biel oraz jasne szarości. Aby nieco ożywić wystrój, dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do wnętrz kontrastowego odcienia, np. czerwonego czy zielonego.

Meble w lofcie

Loftowe meble to połączenie funkcjonalności, prostych form i ciekawego designu. W mieszkaniu nie powinno zabraknąć minimalistycznych szafek, stolików czy krzeseł z drewna, metalu i szkła.

Styl loftowy – dodatki

W loftowych mieszkaniach nie ma zbyt wielu dodatków. Jeśli już się pojawiają, utrzymane są w stylu vintage. Bibeloty warto zastąpić przemyślanymi dekoracjami – ciekawym dywanem retro, obrazami, lustrami.

Podsumowując, styl loftowy to minimalistyczny design, funkcjonalne meble, surowy charakter pomieszczeń. Aby stworzyć oryginalną, industrialną aranżację mieszkania, warto skorzystać z usług doświadczonego architekta wnętrz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.