styl skandynawski

Styl skandynawski we wnętrzach cieszy się od jakiegoś czasu dużą popularnością. Prostota, minimalizm i jasne kolory to główne wyznaczniki tego nurtu. Jego początek datuje się na mniej więcej lata 20-ste ubiegłego wieku. Styl spopularyzował się najpierw w Szwecji, a następnie dotarł również do innych części Europy. Jak wyglądają dokładnie wnętrza Skandynawskie? Co je wyróżnia? Zachęcamy do lektury.

Styl skandynawski

Styl skandynawski kojarzony jest z prostotą, a nawet surowością, uważaną wręcz przez niektórych za mało przytulną, jednak nic bardziej mylnego! W skandynawskich wnętrzach znajdziemy sporo bieli i szarości, nie brakuje jednak mocnych akcentów kolorystycznych. Surowcem wykończeniowym jest natomiast przede wszystkim drewno. To ono nadaje pomieszczeniom nieco rustykalnego, a zarazem eleganckiego efektu.


Wyróżniki stylu skandynawskiego

Jak powinny prezentować się wnętrza w stylu skandynawskim? Poniżej przedstawiamy najważniejsze założenia.

  • Jasna kolorystyka – ściany są zazwyczaj białe lub szare, w zależności od preferencji. Dużą rolę odgrywa również oświetlenie, które dodatkowo rozjaśnia wnętrza.
  • Białe meble – w stylu skandynawskim przeważają białe meble, które dodatkowo wykończone są często drewnianymi elementami, np. nóżkami, uchwytami. Białe meble można spotkać w łazience, sypialni, kuchni i salonie.
  • Tkaniny – W stylu skandynawskim liczą się również tkaniny, które nadają pomieszczeniom przytulności. Narzuty, koce, małe dywaniki, ale również poduszki, spełniają także funkcję ozdobną.
  • Wyraziste wzornictwo i kolorystyka – z jasnymi wnętrzami i białymi meblami idealnie komponują się także wyraziste kolory i wzory. Osoby urządzające dom w stylu skandynawskim stawiają zazwyczaj na jeden, charakterystyczny akcent, który dopełnia jasne wnętrza. Mogą to być, np. żółte poduszki, niebieski stolik kawowy, itp.

Osoby, które lubią minimalistyczne i jasne wnętrza, powinny decydować się na urządzenie swojego domu, biura lub mieszkania w stylu skandynawskim. Nurt ten powstał w latach 20-stych ubiegłego wieku i do dziś cieszy się dużą popularnością. Białe, eleganckie i minimalistyczne wnętrza zachwycają swoją prostotą.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.