styl klasyczny we wnętrzach

Każdy, kto uwielbia ponadczasowe rozwiązania i planuje w najbliższym czasie urządzić dom, powinien zdecydować się na zaprojektowanie wnętrz w stylu klasycznym. Proste formy, kolory, elegancja, wygoda i dobry smak. To tylko niektóre cechy, wyróżniające wnętrza klasyczne. Co można powiedzieć jeszcze o tym stylu? Dlaczego warto na niego postawić? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Styl klasyczny

Styl klasyczny nawiązuje do dawnej kultury europejskiej, przede wszystkim do starożytnej Grecji oraz Rzymu. Pojawiające się motywy akantu, podłogi kamienne, mozaiki, szachownice, wykorzystanie tkanin obiciowych na ścianach czy meble tapicerowane. To tylko niektóre elementy, wyróżniające styl klasyczny we wnętrzach.

Wnętrza urządzone w stylu klasycznym nawiązują również do popularnego stylu angielskiego lub dworkowego. Pojawiają się w nich ozdobnie wykończone meble, delikatne motywy kwiatowe, kolory pastelowe, barwy bordowe lub w odcieniu butelkowej zieleni.

O czym pamiętać, urządzając dom w stylu klasycznym?

Bardzo dużą rolę w tego typu wnętrzach odgrywa zasada symetrii. Meble oraz dodatki muszą zostać ustawione symetrycznie względem siebie. We wnętrzach klasycznych nie ma elementów wyróżniających się, każda dekoracja czy mebel muszą współgrać ze sobą kolorystycznie i pod względem wyglądu.

Co więcej, w stylu klasycznym dominuje równowaga oraz harmonia. Kupując wyposażenie, warto postawić na kolory stonowane, nienasycone. Idealnie sprawdzą się dodatki i meble w kolorze kremowym, szarym, beżowym, niebieskim, ciemnym zielonym czy bordo.

Meble w stylu klasycznym powinny być wykonane z wysokojakościowego drewna, np. dębu, sosny, drewna tekowego, a także wykończone eleganckimi wyżłobieniami i trwałymi okuciami.

Podstawowymi cechami stylu klasycznego we wnętrzach są: przytulność, wygoda i symetria. Wiele osób decyduje się na zakup mebli tapicerowanych w stonowanych kolorach czy mozaikowych kafelek. Warto podkreślić, że we wnętrzach klasycznych nie ma wyróżniających się elementów. Meble oraz dodatki powinny być dobrane w taki sposób, aby tworzyły jedną całość.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Email address is required.